TERMOYAPI EKONOMİZER

Ekonomizer tanım olarak; her hangi bir ısı kazanının duman gazı sıcaklığını düşürerek düşük sıcaklıktaki bu ısıyı geri kazanan ve yakıttan ekstra tasarruf sağlayan ısı değiştiricisi anlamına gelmektedir. Sıcak su kazanı ve kızgın yağ kazanı gibi bir çok diğer kazan tipinde de kullanılmakla birlikte, asıl yaygın olduğu alan buhar kazanlarıdır. Günümüzde özellikle büyük kapasiteli buhar kazanlarının vazgeçilmez ünitelerindendir 

Ekonomizer Baca gazının sıcaklığından faydalınarak kazan termik verimini yüksek değerde tutup azami yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla mühendislerimiz tarafından tasarlanmış yoğuşmalı tipler de %10-12, yoğuşmasız tipler %7-9 enaerji geri kazanımı sağlayan ürünlerdir. 

Düz veya Dirsek dönüş Borulu Ekonomizerler : Ekonomizerler kömür, fuel oil, vb. yakıtlardan elde edilen nispeten kirli duman gazlarından ısı geri kazanımı amacıyla kullanılırlar. Ekonomizerler düşük basınçlarda düz borulu, yüksek basınç ve sıcaklıklar dirsek dönüş borulu (U) borulu tipleri kullanılır. 

Kanatlı Borulu Ekonomizerler : Ekonomizer doğal gaz, LPG, vb. yakıtlardan elde edilen nispeten temiz duman gazları ve sıcak hava gibi ısı kaynaklarından ısı geri kazanımı amacıyla kullanılırlar. Düşük basınçlarda düz borulu, yüksek basınçlarda firkete (U) borulu tipleri kullanılır. Bu ekonomizerler çok küçük hacımlar içine çok büyük yüzeyler sığdırılabildiğinden, kapasite/hacım oranları yüksektir. Maliyet/Kapasite oranları düşüktür. 

Helezon ve Spiral Borulu Ekonomizerler : Bu ekonomizer yapısı duman gazlarının kirlilik durumlarından etkilenmeyen yapıda olduklarından, her türlü atık gazlarda kullanılabilirler. Bu ekonomizer genelde kanal veya baca arası veya içlerine yerleştirilirler. 

Duman Borulu Ekonomizerler : Duman gazlarının kirlilik durumlarından etkilenmeyen yapıda olduklarından, her türlü atık gazlarda kullanılabilirler. Eşanjör tipindedirler. Isı geçiş katsayıları düşük olduğundan yüzeyleri ve kapladıkları alan ve hacım diğer tiplere göre çok yüksektir. Çok özel durumlarda kullanılırlar. Ekonomizerler, işletme basıncı, yakıt cinsi, sıcaklıklar, gazın kirlilik durumu, işletme koşulları, yerleşim şekli, vb. faktörler dikkate alınarak, dikişli veya dikişsiz siyah borudan, paslanmaz borudan, düz borulu, U dirsek dönüş borulu, spiral borulu, helezon borulu veya kanatlı borulu olarak dizayn ve imal edilebilirler. 

 

Sizlerde EKONOMİZER konusunda ekonomik fiyatlar ve son derece kaliteli ürünler almak isterseniz, bir telefon kadar uzağınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. TERMOYAPI A.Ş. olarak, uzman ekibimiz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Firmamız ile iletişime geçerek, ürünler ilgili detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Bizleri tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. 

 

Hizmetler

Bilgi İste